çelik konstrüksiyon kolon bağlantıları
çelik konstrüksiyon bağlantıları

çelik konstrüksiyon kolon bağlantıları

çelik konstrüksiyon kolon bağlantıları

Merhaba değerli sitemizin ziyaretçi okuyucularımız çelik konstrüksiyon kolon bağlantıları ın  özeliklerinden biraz bahsetmek istiyorum. çelik konstrüksiyon kolon bağlantıları görüldüğü şekillerde gibi  çelik konstrüksiyon bağlantıları yapılmaktadır.

Elik yapılarda kolon kiriş birleşimi yönetmeliklerce sınırlandırılmış çünkü yönetmeliklerde belirtilen kolon kiriş birleşimi çelik konstrüksiyon kolon bağlantıları detayları deneylerle test edilmiş ve hesap teşkilleri yapılmış birleşim detaylarıdır.

Dolayısıyla yönetmeliklerde bulunmayan birleşim detaylarından kaçınmamız gerekir. Türkiye nin  Deprem Yönetmeliğinde çelik yapılar ile ilgili kısımda moment aktaran kolon kiriş birleşimi için çeşitli detaylar verilmiştir.

Bunlar bulonlu, kaynaklı, takviye plakalı, guseli bağlantı gibi çeşitlere ayrılmıştır. Mühendisler tasarımlarını yaparken buradaki bağlantı tiplerini baz alarak yapabilirler. kolon kiriş birleşimi Moment aktaran bir birleşime örnek olabilecek TDY 2007 yönetmeliğinden alınmış bir resim.

çelik konstrüksiyon kolon bağlantıları, çelik konstrüksiyon kolon bağlantıları, Çelik Konstruksiyon fiyatlari | Çelik çatı konstrüksiyon imalatı

çelik konstrüksiyon bağlantıları

Moment aktarmayan kolon kiriş bağlantılarına veya kiriş kiriş bağlantılarına dair yönetmeliğimizde maalesef yeterli bilgi bulunmuyor. Bu gibi durumlarda çelik yapılar için avrupa veya amerikan yönetmeliklerine başvuruyoruz. Betonarme yapılarda moment aktarmayan kolon kiriş bağlantısı mümkün olmadığı için bu gibi sıkıntılar doğmuyor ve TS 500 yönetmeliği yeterli gözüküyor.

Çelik yapılar ve betonarme yapılar için kolon kiriş birleşimi nasıl çeşitlilik gösterir?
Çelik yapıların işlemesi betonarme yapılara göre daha çeşitli olduğundan aynı görevi gören bir bağlantı çeşidini bir çok farklı biçimde uygulayabiliyoruz. Dolayısıyla zaman zaman yönetmeliğin dışına çıkmak durumunda kalınabiliyor ancak mutlaka Türk yönetmelikleri olmasa da yabancı bir yönetmelikten örnek alındığı hesap detaylarında belirtilmelidir.

Betonarme yapılar kolon kiriş birleşimi detayları için TS 500’den faydalanabilirsiniz. Zira betonarme yapılardaki geçmişimiz daha eski olduğundan yönetmeliğimiz de bir nebze de olsa ihtiyacı hemen hemen tam olarak karşılayabilecek seviyede. Yeni türk deprem yönetmeliğinden beklentimiz bu gibi eksiklikleri hep çelik yapılarda hem betonarme yapılarda mümkün olduğunca minimize etmesidir.

 

 

FacebookTwitterGoogle+

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

FacebookTwitterGoogle+
>Hemen Bizleri Arayın
>Tikla Ara 0532 622 78 20
[wpseo_breadcrumb] Çelik Konstrüksiyon, cagricelikkonstruksiyon çelik çatı, Konstrüksiyon çelik kalite, Çelik konstrüksiyon çatı sistemleri, cagricelikkonstruksiyon çelik yapı, , cagricelikkonstruksiyon çelik konstrüksiyon, Çatı imalatı